Romek Pawlak

Romek Pawlak

Urodzony w 1967 roku w Sosnowcu. Pisarz zafascynowany w równym stopniu humorem spod znaku Monty Pythona co historią, w szczególności późnym średniowieczem i dziejami zakonów rycerskich, a także XVI-wieczną konkwistą oraz Epoką Wielkich Odkryć. Te dwa nurty przeplatają się w jego twórczości. Czasem wygrywa czarny humor, jak w Czarem i smokiem, a czasem rzeczywistość historyczna potraktowana całkiem serio – wtedy powstają książki takie jak Inne okręty (alternatywna wersja konkwisty), czy Wilcza krew, smoczy ogień.

Debiutował pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku (czyli w epoce, gdy po Ziemi biegały dinozaury, a komputera nie używało się jeszcze do pisania) w tygodniku Na przełaj. W latach dziewięćdziesiątych związał się z pismem Fenix, gdzie opublikował ok. 20 opowiadań oraz sporo publicystyki (felietonów oraz recenzji). Swe teksty fantastyczne publikował również w Nowej Fantastyce, Science Fiction Fantasy i Horror oraz Magii i Mieczu. Jedno z opowiadań, Wniebowstąpienie Menela, było nominowane do nagrody Zajdla. Obecnie najczęściej zarówno jego opowiadania jak i felietony spotkać można na łamach Science Fiction Fantasy i Horror.

W głównym nurcie jego teksty znaleźć można w takich gazetach i pismach jak Gazeta Wyborcza, Fraza, Fa-art czy Arkadia. Pismo katastroficzne.

Pierwsza książka dla dzieci, Miłek z Czarnego Lasu, zdobyła nagrodę Polskiej Sekcji IBBY, została książką roku 2008 dla dzieci. Nic więc dziwnego, że posypały się następne, Czapka Holmesa, a wkrótce jej kontynuacja, Przeskoczyć przez ogień.

Następnie ukazały się: Lena w chmurach, Czaruś, pies z charakterem, Piotrek, Ulpik i tajemnica komputera, Klątwa Ezechiela.


Zapraszamy na oficjalną stronę Romka Pawlaka: romualdpawlak.pl/