Emilia Kiereś

Emilia Kiereś

PISARKA...

Autorka książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczka, ilustratorka, redaktorka. Urodzona w Poznaniu, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jej przygodowe powieści, pełne postaci oraz zdarzeń z pogranicza rzeczywistości i baśni, stanowią zarazem pretekst do odkrywania uniwersalnych prawd i ponadczasowych wartości. Emilia Kiereś doceniana jest zarówno przez czytelników jak i krytyków. Autorka i tłumaczka książek stale zyskuje nowych odbiorców.

Emilia Kiereś o sobie:

Nigdy nie planowałam, że będę pisać książki – choć zawsze czułam, że moje życie siłą rzeczy będzie z nimi związane. Pracę zaczęłam jako redaktorka i tłumaczka, aż któregoś dnia, zupełnie niespodziewanie, zaczął mi kiełkować w głowie pomysł na opowieść – i tak powstała moja pierwsza książka.

A kiedy już ją napisałam, nagle zaczęły się pojawiać kolejne pomysły – zupełnie jakby ktoś otworzył zamknięte do tej pory drzwi, za którymi tłoczą się rozmaite historie i różnorodne postacie. Spodobało mi się to, i od tamtego czasu staram się, żeby te drzwi były zawsze otwarte. Dzięki temu nowe pomysły przychodzą do mnie, kiedy chcą – a ja skrzętnie je notuję, żeby nic nie uciekło. Jedno wiem dziś na pewno: to najlepsza praca na świecie!

... I ILUSTRATORKA

Jestem po prostu pisarką, która pewnego dnia postanowiła zacząć ilustrować swoje książki. Tworząc zarówno tekst, jak i jego oprawę graficzną, mam poczucie spójności treści i formy – książka jako całość jest wówczas wynikiem jednego nastroju i jednej myśli. Opracowując grafikę uzupełniam napisaną przez siebie opowieść – jest to doskonała i bardzo twórcza zabawa, choć miejsce pracy wygląda potem tak, jakby przeszedł przez nie tajfun…

Emilia Kiereś autorka dla młodych czytelników

Debiutancka książka powstała w 2010 roku i jest nią Srebrny dzwoneczek. Została ona wpisana na listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium. Kolejne jej twórczości to dzieła przeznaczone nie tylko dla najmłodszych czytelników, ale także dla młodzieży.

Emilia Kiereś do kilku swoich pozycji książkowych wykonała ilustrację oraz okładki.

Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony Emilii Kiereś:
emilia.kieres.net