Bohdan Butenko

Bohdan Butenko

Jeden z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów. Autor komiksów i książek, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych oraz scenografii do Kabaretu Starszych Panów. Twórca przygód Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara.

Urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy. Od 1939 roku mieszkał i pracował w Warszawie, gdzie studiował początkowo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, a później, po połączeniu się dwóch warszawskich uczelni, na Akademii Sztuk Plastycznych . Dyplom obronił w 1955 roku w pracowni Jana Marcina Szancera.

Bohdan Butenko ilustrował książki pisarzy polskich i zagranicznych od 1956 roku. Współpracował z wieloma wydawnictwami dla dzieci i młodzieży: „Misiem”, „Płomyczkiem”, „Płomykiem”, „ Świerszczykiem” czy „Światem Młodych”. Jest również autorem własnych książek.

Do jednych z najnowszych projektów Butenki zaliczyć należy ilustracje do książek Andrzeja Żaka Kapelusz kapitana Drake’a oraz Amarilla i weekend w kapeluszu oraz List gończy wydanych przez Akapit Press. Czarno-białe ilustracje Butenki charakteryzuje i tutaj wielka lekkość i poczucie humoru.

W 2017 roku nakładem Akapit Press ukazała się także autorska książka Bohdana Butenki z jego ilustracjami – Wesoły kaszkiecik.

Bohdan Butenko zmarł 15 października 2019.