Małgorzata Musierowicz

Małgorzata Musierowicz

Autorka książek i ilustratorka, znana wśród wielu pokoleń. Otrzymała imponującą ilość wyróżnień i prestiżowych nagród w kraju i za granicą (między innymi: nagroda biblioteki Raczyńskich, nagroda czytelników tygodnika "Płomyk" czy "Nagroda Zasłużony dla Miasta Poznania"). Poza literaturą z zamiłowania do rysunku tworzy również e-kartki, które można przesłać bliskim drogą mailową, za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Małgorzaty Musierowicz. Polska pisarka kochana przede wszystkim za cykl powieści "Jeżycjada".

Małgorzata Musierowicz tworzy powieści skierowane do dzieci i młodzieży, jednak wciąż żywa historia sprawia, że nawet dorośli już czytelnicy sięgają nadal do jej twórczości, zaciekawieni dalszymi losami bohaterów. Popularność i uznanie sprawiło, że przetłumaczono je na wiele języków obcych, a co więcej stały się podstawą adaptacji filmowych. Najpopularniejsze książki Małgorzaty Musierowicz należą do serii Jeżycjada.

Małgorzata Musierowicz od narodzin mieszka w Poznaniu, który to tak dokładnie opisuje i wplata w swoją twórczość. Zdolności literackie przejawiała już w szkole, jednak po uzyskaniu świadectwa dojrzałości rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki w PWSSP i uzyskała dyplom z grafiki użytkowej. Twórczość literacka towarzyszyła jej od młodych lat, jednak to zamiłowanie do tworzenia ilustracji sprawiło, że powstał “Małomówny i rodzina”, pierwsza książka napisana na potrzeby konkursu literackiego. Ta debiutancka książka dopiero na prośby czytelników dołączyła do rozchwytywanej serii Jeżycjady.

Wspomniana seria to już 21 tomów opowieści o rodzinie Borejków, mieszkańców kamienicy przy ulicy Roosevelta w Poznaniu. W międzyczasie powstawały również inne opowieści, niezwiązane z Jeżycjadą, jednak konsekwencja serii sprawia, że cieszy się niegasnącą popularnością. Najnowsza książka Małgorzaty Musierowicz „Na Jowisza! Nadal uzupełniam Jeżycjadę 2” - to ciekawa propozycja 100 haseł pogrupowanych alfabetycznie. Autorka książek stworzyła coś na wzór słownika, który wyjaśnia (na pozór) zagadnienia wynikające pomiędzy rzeczywistością a literackim światem.