• Oprawa : Miękka
  • ISBN : 978-83-61635-65-9
  • Autor : Marta Fox
  • Liczba stron : 136

Książka o dobrej dziewczynie, która zrobiła wiele, by zapracować sobie na opinię „wredniary”. Nielubiana przez kolegów z liceum, uparta i ambitna, marzy o zrobieniu kariery w świecie mody. Ma ku temu predyspozycje – jest wysoka, bardzo szczupła i ładna. Jej ambicje podsyca matka, w sukcesie córki upatrująca szansę i dla siebie.


Iza poznaje świat bezwzględnego biznesu. Dowiaduje się, czym jest praca ponad siły, dyscyplina w zachowaniu ostrej diety, czym jest godzenie się na niechciane zaloty mężczyzn dyktujących warunki w świecie blichtru i reklamy.

Kreowana na modelkę idealną, odsuwa się od rówieśników, zarabia pieniądze i nawet nie spostrzega, kiedy staje się manekinem.

Iza już nie jest pewna, czy chce się ścigać... W dzienniku pisanym do Nieistniejącego Przyjaciela Płci Męskiej notuje: „Po prostu trzmiele nie wiedzą, że nie powinny latać, więc latają”. Czas na zrobienie bilansu.

Marta Fox wydała 26 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje). Jej książki zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie Książka Roku 1995 i 2000. Przez krytykę została nazwana „objawieniem polskiej powieści młodzieżowej”. Z ogromną odwagą porusza sprawy związane z płcią i dojrzewaniem.


„Właśnie skończyłam czytanie. Podeszła mi chyba najbardziej z całej serii, bo ta książka o mnie, grubej eksanorektyczce, bo o tym nikt z nastolatkami nie rozmawia, bo świat przedstawiony taki, jak dziewczyny lubią.

Swoją drogą, skąd Ty tak dużo wiesz o świecie małolatów? Ja tak dużo nie wiem, a powinnam. Stupor – świetna nazwa, nie wiedziałam o istnieniu takiej przypadłości. Z biologii też się podciągnęłam: skąd wiesz o istnieniu takiej gadziny rozmaitej? Na modzie też się znasz, że aż zazdroszczę. Czekałam dziś na Twój nowy wpis na blogu, bo Twoi fani może nie wiedzą, że „Iza Anoreczka” już jest. Chciałam w komentarzach napisać, że już przeczytałam i pewnie jestem w pierwszej dziesiątce, raz w życiu”.

Zobacz recencje:

granice.pl
czytanki-przytulanki.blogspot.com
w świecie ksiażek

Produkty powiązane