Dorota Kobiela

Dorota Kobiela

Dorota Kobiela – malarka, reżyserka i scenarzystka jest absolwentką wydziału grafiki warszawskiej ASP oraz wydziału reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej. Podczas studiów na ASP zrealizowała swoje pierwsze filmy animowane: „Różowy”, „100 lat ASP”, „Przedbiegi”, „List”, w WSF powstały filmy animowane lub łączące film aktorski z animacją: „Kochaj mnie”, „Sz.P. Miś”, „Serce na Dłoni”. Po studiach podjęła współpracę z Brakthru Films, gdzie narodził się autorski film „Mały Listonosz”.
Opowieść filmowa o Vincencie Van Goghu „Loving Vincent” Doroty Kobieli i  Hugha Welchmana powstawała przy udziale ponad stu malarzy z całego świata w trzech studiach w Gdańsku, Wrocławiu i Atenach. Jest to pierwsza taka produkcja na świecie. Film miał światową premierę na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy w czerwcu 2017 roku, gdzie zdobył nagrodę publiczności. Na 20 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju (w czerwcu 2017 r) zdobył główną nagrodę w konkursie filmów animowanych.
Dorota Kobiela jest artystką wszechstronną. Namalowała książki – „Hermes 9:10”, „Antykwiariusz”, „Misja Feniks” i „Misja Xibalba” Ewy Karwan-Jastrzębskiej.