Krystyna Siesicka

Krystyna Siesicka

Krystyna Siesicka (1928-2015) była dziennikarką i autorką książek dla młodzieży. Jej twórczość cieszy się nieprzemijającą popularnością, gdyż porusza tematy aktualne w każdej epoce. Są to problemy okresu dojrzewania, niełatwe relacje z rodzicami oraz próby poszukiwania własnej tożsamości. Uniwersalne elementy zawarte w jej powieściach zjednują autorce zwolenników na całym świecie. Była także autorką wielu scenariuszy filmów fabularnych. Jak sama wspominała - nigdy nie przypuszczała, że któraś książka stanie się aż tak popularna.

W czasie wojny Krystyna Siesicka działała w ZHP. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Ukończyła Studia Dziennikarskie ANP w Warszawie. Była redaktorką miesięcznika Horyzonty Techniki w latach 1949 - 1950. Następnie w latach 1952 - 1954 była urzędniczką w Ministerstwie Kultury i Sztuki, w Biurze Współpracy Kulturalnej z Zagranicą. Przez wiele lat współpracowała z redakcją tygodnika kierowanego do nastolatek Filipinki. Debiutowała jako felietonistka w 1995 roku na łamach Kobiety i Życia, później autorka utworów przede wszystkim dla młodzieży.

Jej pierwsza książka Zapałka na zakręcie ukazała się w 1966 roku. W tym samym roku ukazało się Jezioro Osobliwości, na podstawie którego Jan Batory nakręcił w 1972 film o tym samym tytule, do którego scenariusz napisała autorka książki. W 1990 roku nakręcono serial telewizyjny Dom na głowie na podstawie Fotoplastykonu, który ukazał się w 1969 roku. W sumie aż sześć utworów autorki doczekało się ekranizacji. Między 1966, a 2006 rokiem Krystyna Siesicka napisała ponad 40 utworów. Jej ostatnia książka z 2006 roku nosi tytuł Mój ocean niespokojny.